Recuperare, Medicină Fizică și Balneologie
Dr. Irina Petrușca
Medic primar Recuperare, Medicină Fizică și Balneologie. Ecografie musculoscheletală, infiltrații eco-ghidate, neuroreabilitare și terapie PRP la Kineto Consult Aviației.
Kineto Consult Aviației (Nordului)
Str. Siriului nr. 42-46, etaj 5, București
Medic primar Recuperare, Medicină Fizică și Balneologie, cu experiență clinică în recuperarea afecțiunilor neurologice și musculo-scheletale. Un element esențial al abordării medicale este evaluarea atentă a pacientului și stabilirea cât mai precisă a diagnosticului, deoarece un diagnostic corect reprezintă baza alegerii tratamentului potrivit și a unui program de recuperare individualizat. Abordarea terapeutică este adaptată diagnosticului, simptomelor și obiectivelor fiecărui pacient.
Activează în centrul Kineto Consult Aviației, cu expertiză în ecografie musculoscheletală, infiltrații eco-ghidate, terapie PRP și recuperare medicală a afecțiunilor neurologice și musculo-scheletale.
Expertiză
- Consultații recuperare medicală
- Ecografie musculo-scheletală (competență certificată)
- Infiltrații intraarticulare și periarticulare sub ghidaj ecografic
- Injectarea toxinei botulinice sub ghidaj ecografic în tratamentul spasticității
- Managementul durerii acute și cronice
- Recuperare neurologică și neuroreabilitare
- Recuperare medicală a afecțiunilor musculo-scheletale
- Terapie PRP
- Infiltrații cu acid hialuronic
- Puncție chist Baker sub ghidaj ecografic
-
2015 – 2019Medic primar – Recuperare, Medicină Fizică și BalneologiePremed
-
2018 – prezentMedic specialist – Recuperare, Medicină Fizică și BalneologieKinetoconsult
-
2016 – 2017Medic specialist – Recuperare, Medicină Fizică și BalneologieDiamed Center
-
2013 – 2014Medic specialist – Recuperare, Medicină Fizică și BalneologieDarius Medical Center, Ploiești–Plopeni
-
Februarie 2013 – prezentMedic specialist / medic primar – Recuperare, Medicină Fizică și BalneologieInstitutul Național de Recuperare, Medicină Fizică și Balneologie (INRMFB), București – Spital – Secția IV de recuperare neurologică; din 2023, Secția II
-
Iunie–septembrie 2011; iulie–septembrie 2012Medic – Recuperare, Medicină Fizică și BalneologieAna Aslan Health Spa – Hotel Europa, Eforie Nord, Constanța
-
Ianuarie 2008 – decembrie 2012Medic rezident – Recuperare, Medicină Fizică și BalneologieInstitutul Național de Recuperare, Medicină Fizică și Balneologie, București
-
2017Medic primar – Recuperare, Medicină Fizică și Balneologie
-
2013Medic specialist – Recuperare, Medicină Fizică și Balneologie
-
Octombrie 2012Competență în ecografia musculo-scheletală
-
2008 – 2012Medic rezident – Recuperare, Medicină Fizică și Balneologie
-
2001 – 2007Universitatea de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa”, Iași – Facultatea de Medicină Generală
-
1997 – 2001Colegiul Național „Costache Negruzzi”, Iași – profil Fizică-Chimie
-
2 aprilie 2025Masterclass on Radiofrequency Shoulder, Knee, Hip & Peripheral Nerves, University of Leicester, UKcredite de Royal College of Anaesthetists
-
2025Participare la 19th ISPRM World Congress, Marrakech, Maroc
-
22 septembrie 2024NYSORA Pain Summit 2024, Leuven, Belgia
-
24–26 noiembrie 2023Euro-Musculus XI / World Musculus 2023 (advanced)
-
2011–2017Cursul „Injecții terapeutice intraarticulare și periarticulare în managementul terapeutic al durerii acute și cronice”
-
2016/2017Congresul European de Neuroreabilitare
-
2017Curs ecografie musculo-scheletală, basic, Ghent, Belgia – International Ultrasound Course Euro-Musculus VII
-
2017Curs ecografie musculo-scheletală, avansați, Praga, Cehia
-
2017Curs vezică neurogenă
-
2017Școala pacienților cu boala Parkinson
-
201712th International Society of Physical and Rehabilitation Medicine World Congress
-
15–18 noiembrie 2016Curs „Kinesiology Taping Therapy – nivel basic”
-
22–23 iunie 2013Curs de ecografie musculo-scheletală (genunchi și gleznă)
-
27–29 iunie 2013Conferința Națională de Balneologie
-
12–14 mai 2011Conferința Națională de Balneologie
-
24–25 noiembrie 2011Conferința Națională de Balneologie
-
19–20 martie 2010Simpozionul SRMFR – „Aspecte privind medicina fizică și de recuperare”
-
5–6 noiembrie 2010A X-a Conferință Națională de Aterotromboză
-
29 octombrie – 1 noiembrie 2008Congresul Național de Recuperare, Medicină Fizică și Balneologie
-
9 mai 2008Cursul „Prezent și Viitor în recuperarea mâinii traumatizate”
-
21–22 martie 2008„Osteosinteza modernă în fracturile oaselor mâinii”
-
2008A 8-a Conferință Națională de Aterotromboză
-
2017–2018Membru în echipa de cercetare, partener INRMFB„A randomized, double-blind, placebo-controlled, parallel group study to evaluate the efficacy and safety of BIIB074 in subjects with neuropathic pain from lumbosacral radiculopathy” – Biogen MA Inc.
-
2015–2017Membru în echipa de cercetare, Site nr. 1, INRMFB„A phase III, multicenter, randomized, parallel groups study to assess the efficacy and safety of 0,5 mg Tizaspray® administered intranasally versus Sirdalud® 2 mg tablets, in patients with acute low back pain” – MedOne.
-
2015–2017Membru în echipa de cercetare, partener P4, INRMFB„Terapeut virtual prin feed-back augmentat pentru recuperarea neuromotorie, TRAVEE” – PN-II-PT-PCCA-2013-4, Contract UEFISCDI 1/2014.
-
Ecografie musculo-scheletală – competență certificată
-
Expertiză
-
Infiltrații intraarticulare și periarticulare sub ghidaj ecografic
-
Injectarea toxinei botulinice sub ghidaj ecografic în tratamentul spasticității
-
Managementul durerii acute și cronice
-
Recuperare neurologică și neuroreabilitare
-
Recuperare medicală a afecțiunilor musculo-scheletale
-
EnglezăNivel B2Citit și scris (conform CV-ului)
-
FrancezăNivel A2Conform autoevaluării din CV
-
Membru al Societății Române de Reabilitare Medicală
-
Curs de limba franceză la Institutul Cultural Francez București
-
Permis de conducere – categoria B (din 2004)
-
Naționalitate: română
-
Data nașterii: 14 februarie 1982
Ai nevoie de o consultație?
Programează-te la Dr. Irina Petrușca, medic primar Recuperare, Medicină Fizică și Balneologie, la Kineto Consult Aviației (Nordului). Programări decontate prin CAS cu bilet de trimitere și asigurări private, acolo unde este cazul.
